Zaznacz stronę

Grafika komputerowa wykorzystywana w materiałach reklamowych

Współczesne reklamy wykorzystują szeroki zakres środków do przekazywania swoich treści. Najlepsze rezultaty taka promocja uzyskuje w momencie, gdy jej forma podporządkowana jest ogólnej strategii marketingowej danego przedsiębiorstwa oraz produktu, którego sprzedaż oferuje. Zatem sama forma reklamy jest mniej ważna, jako że podporządkowana zostaje innym aspektom marketingowym. Dzięki szerokiemu wachlarzowi środków, za pomocą których można pobudzić percepcję konsumentów i spowodować odpowiednio pozytywne skojarzenia, firmy coraz częściej sięgają po mniej tradycyjne formy przekazu treści reklamowej. Jedną z nich jest animacja. Stosowanie animacji rysunkowej lub komputerowej coraz częściej jest widoczne w działaniach promocyjnych zarówno wielkich firm jak i tych mniejszych. Czy rzeczywiście wymyślone postacie, odwoływanie się w znacznej mierze do abstrakcyjnych postaci i bajkowości fabularnej oddziałuje mocniej na wyobraźnię potencjalnych konsumentów? Czy tradycyjni aktorzy, odgrywający swoje role stają się mniej popularni, ustępując miejsca wymyślonym postaciom?

Oglądając materiały reklamowe serwowane przez najpopularniejsze firmy, takie jak coca cola, Samsung, czy telefonie komórkowe, coraz częściej jest się świadkiem wykorzystywania w przekazie informacyjno-perswazyjnym aspektów bajkowo-rysunkowych. Motyw ten oczywiście nie jest nowy, od lat bowiem mamy możliwość oglądania reklam popularnego energy drinka pod postacią bardzo charakterystycznej kreski i zabawnej tematyce. Dzisiaj coraz częściej inne przedsiębiorstwa wykorzystują ten motyw, sięgając po zalety grafiki komputerowej. Istnieje być może kilka powodów, dla których firmy te wybierają akurat taki, a nie inny sposób dotarcia do klienta. Po pierwsze, i najważniejsze, jest to wynik pewnej długodystansowej strategii marketingowej. Zadaniem reklamy jest przedstawienie i nakłonienie do zakupu przedmiotu lub skorzystania z danej usługi. Innym zadaniem reklamy jest sprawienie, aby dana marka stała się łatwo rozpoznawalna i by szły z nią w parze pozytywne skojarzenia w momencie bezpośredniego kontaktu. Reklama zatem namawia do pewnych rzeczy i przedstawia je w najkorzystniejszym świetle. Oparcie kampanii reklamowej na wymyślonych postaciach może w tym bardzo pomóc.

Przykład wykorzystania grafiki komputerowej w materiale reklamowym

Serce i rozum, pod postacią komputerowych pluszowych zabawek, stanowi doskonały przykład połączenia komizmu, pewnej dozy infantylności, ciekawej formy i nowoczesnej technologii. Reklama jest łatwo rozpoznawalna i nie można pomylić jej z żadną inną. Dzięki komizmowi powoduje chęć obejrzenia jej, i nie nudzi po dłuższym czasie, gdy już ją znamy. Wykorzystanie dualizmu charakterów postaci jest zarazem sprytne jak i interesujące. Kierowanie się emocjami lub dogłębnym przemyśleniem podczas robienia zakupów zostało w zabawny sposób zawoalowane w animowane przygody dwójki wymyślonych bohaterów.

Powód wykorzystywania wyimaginowanych bohaterów w reklamach

Drugim powodem wykorzystywania tej formy przekazu informacji w reklamie jest mniejszy opór, jaki stawiamy wyimaginowanym bohaterom. W dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy bombardowani z każdej strony masową ilością różnorodnych reklam, wytwarzamy swoisty filtr oddzielających rzeczy nas interesujące od tych, które na naszą uwagę nie zasługują. Dotarcie do indywidualnego klienta staje się z roku na rok coraz cięższe, a bez innowacyjnych, zabawnych i ciekawych rozwiązań, niewielkie są szanse na przedarcie się przez barierę wytworzoną w człowieku. Animowane, zabawne przygody, charakterystyczne i dobrze przemyślane, zaciekawiają swoją niecodziennością i zawartością merytoryczną. To nie tyczy się wyłącznie wybranego przykładu. Zabawne reklamy Red Bulla działają na podobnej zasadzie – dzięki rozśmieszaniu widza, tworzą specyficzną sytuację, gdy oglądamy reklamę nie z powodu produktu, jaki reklamuje, lecz z ciekawości, co też tym razem wymyślili jej twórcy i czy będzie równie zabawne, jak wcześniejsze. Wystarczy bowiem pojedynczy rzut oka na charakterystyczną formę reklamy, aby błyskawicznie zorientować się, z jakim produktem lub usługą mamy do czynienia.

Czy aż taka wielka istnieje różnica pomiędzy żywymi aktorami, występującymi w reklamach a wymyślonymi postaciami? Odpowiedź moim zdaniem brzmi – nie. To bowiem zależy od całego szeregu czynników. Po pierwsze, reklama musi być zgodna ze strategią marketingową firmy. Musi odzwierciedlać jej główne założenia, cele i motywy. Musi być dostosowana do innych elementów kampanii reklamowej (na przykład – strona internetowa), oraz zgodna z wizerunkiem, jaki firma chce stworzyć. Dotyczy to również sektora konsumentów, w jaki reklama ma trafiać – inne są reklamy ubezpieczeń na życie, a inne nowoczesnego telefonu komórkowego. Jednak fakt pozostaje faktem, że niekiedy odpowiednio zastosowane animacje, stworzone przez doświadczonych ludzi zajmujących się na co dzień sztuką, może zaowocować znacznym wzrostem znajomości marki, wygenerować realnie większe dochody jak i przyczynić się do pozytywniejszego kojarzenia marki. Przykładem tego ostatniego jest United Airlines – kampania „Czas wzbić się w górę”, przyniosła ogromne korzyści pod postacią wielu nagród i spontanicznemu wzrostowi świadomości marki z 9 do 25 procent.

Coca cola w swoim czasie rozpoczęła kampanię reklamową rozpuszczając informację o stworzeniu dosyć długiego, wykonanego w pełni w technologii cyfrowej, wysokiej klasy filmu animowanego, będącego interesującym precedensem w kwestii formy reklamy. Poza metodą, na jaki zdecydował się koncern przy promowaniu swojej marki, było również poinformowanie o premierze reklamy, która miała miejsce również w polskiej telewizji. Szum wokół tego spotu, pomimo jego faktycznie wysokiej wartości jako animacji w ogóle, przyczynił się do wzrostu popularności ciemnego napoju. Sama bowiem reklama była ciekawa pod względem artystycznym, zaskakując widza poziomem jak i pomysłem.

Dzisiaj coraz więcej firm decyduje się na ten typ reklamy. Tak jak wspomniałem na początku, jest to element budowania świadomości marki w oczach konsumentów. Coraz ciężej jest być oryginalnym i zauważonym w natłoku informacyjnego zgiełku. Stworzenie charakterystycznej maskotki, bądź rozpoznawalnego stylu, stało się niezwykle istotne w długim procesie promowania swoich usług lub towarów.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Techniki manipulacji w reklamach

Co to jest manipulacja? Jednym z najpoważniejszych zjawisk jakie czyhają na współczesnego konsumenta jest możliwość wpływania na podejmowane decyzje poprzez...

Zamknij